Bakla nedir, ne demek kelimesine ait sonuçlar görüntüleniyor..

Bakla Kelimesi TDK Sözlük Anlamı

3
1)
Bakla (bitki)

bilimi Bu bitkinin yeşil ürünü veya kuru tanesi

2)
Bakla

Bir zinciri oluşturan halka veya parçalardan her biri

3)
Bakla (isim,)

bitki bilimi Baklagillerden, yurdumuzun her yerinde yetiştirilen, yeşil kabuklu ve taneli bir bitki (Vicia faba) "Evlerinin uğru bakla / Al beni koynunda sakla" - Halk türküsü

Bakla Kelimesi Diğer Sözlüklerde Ne Anlama Geliyor?

10
1)

BSTS / Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu

(botanik, tarım)

2)

BSTS / Zanaat Terimleri Sözlüğü

(I) Baklava. (Çarıksaray *Şarkikaraağaç -Isparta)

3)

BSTS / Zanaat Terimleri Sözlüğü

(II) bk. bagla

4)

BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü

Baklagiller (Leguminosae) familyasından, beyaz çiçekli, çiçeklerin uçları siyahımsı, taze legümen meyveleri bahar aylarında sebze olarak yenilen ve bu amaçla kültürü yapılan, tek yıllık, otsu bitki.

5)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Beyaz siyah renkli bir yılan.

6)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Fasulye.

7)

BSTS / Veteriner Hekimliği Terimleri Sözlüğü

Fiğ familyasından olan, yeşil yaprakları veya tohumları protein bakımından zengin, bazı türleri vicine ve convicine ile tanen gibi antibesleme faktörü taşıyan bir yem bitkisi.

8)

BSTS / Tarım Terimleri

k. çakıldak.

9)

Şehir, İlçe veya Semt İsmi

Samsun ili, Beşpınar bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

10)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Zincir halkası.

Bakla Kelimesinin Braille Alfabesinde Gösterimi

5 Harf
  • B
  • A
  • K
  • L
  • A

Bakla Kelimesinin Cümle İçinde Kullanımı

3 Cümle
(Atasözü)
Her gün baklava börek yense bıkılır

Hep aynı şeyle uğraşmak insana bıkkınlık verir.

(Atasözü)
Itin ahmağı baklavadan pay umar

Aptal kişi, eline geçme olasılığı bulunmayan bir nimeti bekler.

(Atasözü)
Köpeğin ahmağı baklavadan pay umar

Aptal kişi, eline geçme olasılığı bulunmayan bir nimeti bekler.

(Atasözü)
Kurtlu baklanın kör alıcısı olur

Işe yaramaz da olsa her şeyin isteklisi bulunur.

(Atasözü)
Darı unundan baklava, incir ağacından oklava olmaz

Kötü gereçle iyi iş görülemez.

(Atasözü)
Bitli baklanın da kör alıcısı olur

Işe yaramaz da olsa her şeyin isteklisi bulunur.

(Deyim)
Nohut oda, bakla sofa

Bir evin küçüklüğünü ve darlığını anlatmak için söylenen bir söz: “Nohut oda, bakla sofa, bizim de evimiz olacak diye mırıldandı.” -H. Taner.

(Deyim)
Bakla dökmek (atmak)

Bakla ile fala bakmak.

(Deyim)
Baklava börek olsa yemem

Fazlasıyla tok olunduğunda söylenen bir söz.

(Deyim)
Dilinin altındaki baklayı çıkarmak

Gizli tutulması gereken bir şeyi söylemek: “Çıkar şu dilinin altındaki baklayı da ne demek istiyorsan söyle, ben de anlayayım.” -O. C. Kaygılı.

(Deyim)
Ağzında bakla ıslanmamak

Sır saklamamak.

(Deyim)
Ağzından baklayı çıkarmak

Baklayı ağzından çıkarmak.

(Deyim)
Baklayı ağzından çıkarmak

Açık söylemekten kaçındığı bir sorunu sonunda açıklamak: “Bırak muamma konuşmayı / Çıkar ağzından baklayı / Bahtımız aydınlanıversin” -C. S. Tarancı.

(Deyim)
Bakla kadar

çok iri (böcek).

Bakla Kelimesinin İşaret Dilindeki Gösterimi

5 Harf
  • B
  • A
  • K
  • L
  • A

Bakla İle İlgili Kelimeler ve Anlamları

37 Kelime
(gıda.)
Baklagiller

Fabales takımından, çoğunu otsu bazen odunsu bitkilerin oluşturduğu fasulye, bakla, nohut, soya, mercimek, bezelye gibi türleri içeren familya.

(tar.)
Baklagil samanları

Bakla, bezelye, börülce, burçak, fiğ, fasulye, mercimek, nohut, soya, üçgül, yerfıstığı gibi baklagil tohumlarının harman edildikten sonra arta kalan kısımlarından oluşan, bitki çeşidi, kurutma derecesi ve şekli ile üzerinde bulunan yaprak durumuna göre yem değerleri değişen, buğdaygiller samanlarına göre ham protein, ham selüloz ve kalsiyum bakımından daha iyi durumda bulunan, gevişgetirenler ve atların beslenmesinde kaba yem ihtiyaçlarının bir kısmı yerine kullanılabilen kaba yem.

(tar.)
Baklagil tohumları

Buğdaygil tohumlarına göre proteince zengin, % - arasında ham protein ve % - arasında ham selüloz içeren, bazıları acı lezzetli, yem tüketimlerini düşüren ve kabızlığa neden olan zehir etkili alkaloit veya glikozit karakterde maddeler içerdiğinden pişirme, haşlama veya buğulama gibi ön muameleye tabi tutulması gereken, nitrojensiz öz maddeleri başta nişasta olmak üzere dekstrinler, zamk maddeleri, pentozanlar ve organik asitlerden oluşan, ham kül, mineraller ve ham selüloz sindirilebilirliği buğdaygillerden daha yüksek, kavuzları bulunmadığından silisyum dioksit içerikleri çok düşük, D vitamini az, C vitamini içermeyen, özel durumlar dışında hayvanlara kırılarak yedirilen bakla, bezelye, börülce, burçak, fasulye, fiğ, lüpen, mercimek, mürdümük, nohut, soya fasulyesi, yer fıstığı gibi tohumlar.

(tar.)
Bakla solgunluk virüsü 2

Tek sarmallı RNA içeren, mekanik inokülasyonla ve yaprak bitleri ile taşınan, başlıca konakçıları arasında bakla, börülce, nohut, fasulye, soya fasulyesi, ıspanak ve marul olmak üzere farklı familyadan tür olan ve bu konakçılarında mozaiklenme, cüceleşme, yanıklık, nekrotik lekeler, apikal nekroz şeklinde belirtiler oluşturan fabavirüs.

(tar.)
Bakla solgunluk virüsü

Tek sarmallı RNA içeren, en az üç yaprak biti türü ve özsu ile taşınan, bakla, bezelye, ıspanak olmak üzere familyadan türü enfekte eden, konakçılarında solgunluk, çizgi desenleri, yanıklık, halkalı lekeler ve mozaik şeklinde belirtiler oluşturan fabavirüs.

(denz.)
Bakla

Demir zincirini oluşturan her bir zincir halkası. tar. Baklagiller familyasına giren, taze ve kuru tohumları yemeklik olarak tüketilen,  serin iklimden hoşlanan sebze türü. Pek çok yemlik varyetesi bulunan, % civarında ham protein ve % civarında ham selüloz içeren, baklagil tohumları içerisinde orta düzeyde proteine sahip, proteini globulin ve albümin içeren, nitrojenli maddelerinin %’u amit maddeleri durumunda, yağ içeriği düşük, nitrojensiz öz maddelerin çoğu nişasta durumunda, potasyum, fosfor, mangan ve E vitaminince zengin, A ve D vitaminleri bulunmayan, B vitaminlerini orta düzeyde içeren, bütün hayvanlar için sindirilebilirliği yüksek, proteininin biyolojik değeri düşük, kırılarak ve eksiklikleri tamamlanarak belli oranlarda yedirildiğinde tüm hayvanların besisinde et ve iç yağı kalitesine olumlu etkileyen, süt hayvanlarında süt ve sütteki yağ miktarını artıran, gaz yapıcı özelliği ve tanen içermesi nedeniyle genç hayvanlar ve gebeler için daha az uygun olan yoğun yem kaynağı baklagil tohumu.

(tar.)
Baklagil tohumböcekleri

Kınkanatlılar takımının yaprakböcekleri familyasında yer alan, erginleri baklagillerin çiçek tozlarıyla, larvaları taneleri içinde beslenen türleri içeren ve en bilinen türü fasulye tohumböceği olan altfamilya; eşanlam: tohum böcekleri.

(teks.)
Bakla dizilişi

Çözgü örmeciliğinde, yatırım raylarının yapmış olduğu yatırım ve salınım hareketlerinin sayılar ile ifadesi.

(inş.)
Baklava tipi köprülü kavşak

İki ana yolun kesiştiği noktada, yollardan birinden diğerine kolayca geçilmesini sağlayan dörtlü  kavşak şekli.

(mim.)
Bakla dizisi

Uzunca halkalardan oluşan zincir biçiminde bezeme örgesi.

(tar.)
Baklagil kavuzu

Bakla, bezelye, burçak, fiğ, lüpen, mercimek, soya gibi baklagil grubu tane veya tohumların dışını örten kabuğun soyulması işlemleriyle elde edilen, % - arasında ham protein ve % ,- arasında ham selüloz içeren ve hayvan yemi olarak kullanılabilen yan ürün; eşanlam: baklagil kılıfı.

Yukarı Çık