Cüruf nedir, ne demek kelimesine ait sonuçlar görüntüleniyor..

Cüruf Kelimesi TDK Sözlük Anlamı

2
1)
Cüruf

Kaloriferlerden çıkan yanmış kömür artığı

2)
Cüruf (isim,)

kimya Erime durumundaki madenlerin yüzeyinde toplanan madde, demir boku, dışık "Fabrikalar da bütün asitlerini, cüruflarını, pisliklerini denize döküyorlar." - H. Taner

Cüruf Kelimesinin Braille Alfabesinde Gösterimi

5 Harf
  • C
  • Ü
  • R
  • U
  • F

Cüruf Kelimesinin İşaret Dilindeki Gösterimi

5 Harf
  • C
  • Ü
  • R
  • U
  • F

Cüruf İle İlgili Kelimeler ve Anlamları

11 Kelime
(meteo.)
Cüruf buz

Hava sıcaklığı donma noktasına ulaşmadığı halde, aşırı soğumuş haldeki akan veya durgun su tabanlarında kar kütlesine benzeyen, ince uzun kristaller halinde veya küçük tabakalar halindeki buz. Toprağın  °C üstünde, havanın ise  °C altında olduğu durumlarda, kılcal kuvvetlerle yüzeye taşınan yeraltı sularının donması ile oluşan iğnemsi, tarağımsı buz görüntüleri.

(inş.)
öğütülmüş fırın cürufu

Demir üretimi esnasında yüksek fırınlarda atık olarak çıkan cürufun hızlıca soğutulması ve öğütülmesi ile hidrolik bağlayıcı özellik kazanan, çimento ve beton endüstrisinde mineral katkı maddesi olarak kullanılabilen atık malzeme; eşanlam: ufalandırılmış yüksek fırın dışığı, granüle yüksek fırın cürufu.

(malz.)
Cüruf çimentosu

Öğütülmüş yüksek fırın cürufu ile hazırlanan ve suyla sertleşen çimento.

(made.)
Cüruf

İçerdiği değerli metali ayırmak için cevherin eritilmesi sırasında istenmeyen diğer bileşikler, kullanılan katkılar vb. yabancı maddelerin tümünden oluşan yan ürün; eşanlam: dışık. malz. İçerdiği değerli metali ayırmak için cevherin eritilmesi sırasında istenmeyen diğer bileşikler, kullanılan katkılar vb. yabancı maddelerin tümünden oluşan oksit yapısında ergimiş ürün. Metal ve cam üretiminde, ergitme tankında eriyiğin üzerinde yüzen ergimiş oksit esaslı katman. yerb. Çok sayıda gaz boşluğu içeren, genellikle kahverengi, kara ya da kırmızı renkli, özgül ağırlığı ’den büyük, dayanımsız, bazaltik ya da andezitik  bileşimde, bazen fenokristal içerebilen, camsı dokuda koyu renkli piroklastik ürün.

(deri.)
Sabun cürufu kusuru

Yüksek yağ içeriğine sahip tolalarda bulunan uzun zincirli yağ asitlerinin kireçlik banyosundaki kalsiyum ve yüksek baziklik ile kısmi sabunlaşması ile oluşan deri kusuru.

(kim.)
Cüruf bağlaması

Katı yüzeyler üzerinde, değişik süreçler sonucunda organik ya da inorganik kökenli istenmeyen birikinti ve bırakıntılar.

(malz.)
Cam cürufu

Cam ergitme havuzundaki eriyiğin üstünde yüzen istenmeyen katman.

(malz.)
Fırın cürufu

Kurutma ve pişirme esnasında fırın gazlarının ürün veya refrakter tuğlalarla tepkimeye girmesi sonucu oluşan maddeler.

(malz.)
Cüruf cebi

Bir cam ergitme fırınının tabanında yer alan, cüruf ve diğer safsızlıkların rejenaratöre sızmasını önleyen, refrakterlerle sınırlandırılmış alan.

(kim.)
Asit cüruf

Silika ve silikatlar içeriği kireç ve magnezyadan daha çok olan yüksek fırın cürufu.

(malz.)
Fosfat cürufu

Cam üretiminin ergitme kademesinde ortaya çıkan ve fosfat içeren cüruf.

Yukarı Çık