Duyarga nedir, ne demek kelimesine ait sonuçlar görüntüleniyor..

Duyarga Kelimesi TDK Sözlük Anlamı

2
1)
Duyarga (hayvan)

bilimi Eklem bacaklılarda, başın ön bölümünde bulunan, eklemlerden oluşmuş hareketli duyu alma organı, lamise, anten "Balık pazarında duyargaları henüz oynar karidesler mi istersiniz, midye dolmaları mı?" - A. İlhan

2)
Duyarga (isim)

Önceden belirlenmiş ışığı veya nesneyi algılayıp gerekli hareketi başlatan aygıt, sensör

Duyarga Kelimesi Diğer Sözlüklerde Ne Anlama Geliyor?

5
1)

BSTS / Orta Öğretim Terimleri Kılavuzu

(biyoloji, zooloji)

2)

BSTS / Zooloji Terimleri Sözlüğü

(karşılık: anten) Çeşitli eklembacaklı hayvanların başlarında bulunan ve eklemlerden yapılmış olan duygu alma organı.

3)

BSTS / Su Ürünleri Terimleri Sözlüğü

Anten.

4)

BSTS / Asalakbilim Terimleri Sözlüğü

Böceklerde ya da omurgasız başka bazı hayvanlarda bir veya iki çift bulunan, boynuzumsu duyu örgenciği.

5)

BSTS / Biyoloji Terimleri Sözlüğü

Çeşitli eklem bacaklıların başlarında, rotatorlarda ve balıklarda bulunan, eklemlerden yapılmış bir çift duyu alma organı. Anten.

Duyarga Kelimesinin Braille Alfabesinde Gösterimi

7 Harf
 • D
 • U
 • Y
 • A
 • R
 • G
 • A

Duyarga Kelimesinin İşaret Dilindeki Gösterimi

7 Harf
 • D
 • U
 • Y
 • A
 • R
 • G
 • A

Duyarga Kelimesi İle Türetilen Diğer Kelimeler

3 Kelime

Duyarga İle İlgili Kelimeler ve Anlamları

21 Kelime
(tar.)
Duyarga

Çoğunluklarla böceklerde görülen vücudun ön bölgesinde beslenme organlarının önüne yerleşmiş olan, dış dünya ile iletişimde rol alan, koku, ışık, ısı ve ses gibi farklı uyartıları algılama fonksiyonlarını yerine getiren organ; eşanlam: anten, dokunaç.

(tar.)
Tarakduyargalı peygamberdeveleri

Dictyoptera takımında yer alan, erkeklerinde tarak şeklinde duyarga bulunan, ısırıcı çiğneyici ağız parçalarına sahip türleri içeren, ergin ve nimfleri diğer böcek türleriyle beslenen türlerin bulunduğu familya.

(tar.)
Duyargabacaklılar

Eklembacaklılar içinde yer alan, kanat, duyarga ve gözleri bulunmayan, çoğunlukla nemli topraklarda, döküntüler arasında, ağaç kabukları altında ve yosunlar arasında yaşayan, ağız parçaları emici özellik gösteren, genellikle bitkisel ve hayvansal maddelerle beslenen türleri içeren, bilimsel adı Protura olan takım; eşanlam: konibaşlılar.

()
Duyargalilar

Eklem bacaklıların, duyargaları bulunan böcekleri, çok ayaklıları ve kabukluları içine alan alt şûbesi.

(tar.)
Kıllıduyargalı yaprakbiti

Yarımkanatlılar takımının yaprakbitleri familyasında yer alan, bilimsel adı Cinara pilicornis olan, erginleri ,-, mm boyunda, kahverengi, duyargaları kıllı, ergin ve nimfleri ladin sürgün ve yapraklarında beslenen böcek türü.

(tar.)
Kalınduyargalı ot tahtakurusu

Yarımkanatlılar takımının ot tahtakuruları familyasında yer alan, bilimsel adı Stictopleurus crassicornis olan, erginleri ,-, mm boyunda, sarımsı kahverengiden kırmızımsı kahverengine kadar değişen renklerde, ergin ve nimfleri otsu bitkiler ve patateslerde beslenen böcek türü.

(tar.)
Kalınduyargalı uzun tahtakurusu

Yarımkanatlılar takımının uzun tahtakuruları familyasında yer alan, bilimsel adı Lasiocoris crassicornis olan, erginleri mm boyunda, kahverengi, siyah benekli, kalın antenli böcek türü.

(tar.)
Kalınduyargalı yaprakbiti

Yarımkanatlılar takımının yaprakbitleri familyasında yer alan, bilimsel adı Lachnus crassicornis olan, erginleri ,-, mm boyunda, siyahımsı kahverengi, kalın duyargalı, ergin ve nimfleri meşelerde beslenen böcek türü.

(tar.)
Yelpazeduyargalı kınkanatlılar

Kınkanatlılar takımında yer alan, erginleri sarımsı kırmızımsı renkli, yelpaze şeklinde duyargalara sahip, diğer böceklerde asalak olan türleri içeren familya.

(tar.)
Kıllıduyargalı yassıbacaklı tahtakurusu

Yarımkanatlılar takımının yassıbacaklı tahtakuruları familyasında yer alan, bilimsel adı Coriomeris hirticornis olan, kahverengi, kıllı duyargalı böcek türü.

(tar.)
Kısaduyargalı yassıbacaklı tahtakurusu

Yarımkanatlılar takımının yassıbacaklı tahtakuruları familyasında yer alan, bilimsel adı Ceraleptus brevicornis olan, kahverengi vücutlu, kısa duyargalı, ergin ve nimfleri bitkilerin yaprak, sap ve tohumlarıyla beslenen böcek türü.

Yukarı Çık