Ezel nedir, ne demek kelimesine ait sonuçlar görüntüleniyor..

Ezel Kelimesi TDK Sözlük Anlamı

1
1)
Ezel (isim)

Başlangıcı belli olmayan zaman, öncesizlik "Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım / Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım" - M. A. Ersoy

Ezel Kelimesi Diğer Sözlüklerde Ne Anlama Geliyor?

2
1)

Kişi Adları Sözlüğü

Cinsiyet: Erkek Başlangıcı, öncesi olmayan geçmiş zaman, öncesizlik. Cinsiyet: Kız Başlangıcı, öncesi olmayan geçmiş zaman, öncesizlik.

2)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Eski, daha öncesi

Ezel Kelimesinin Braille Alfabesinde Gösterimi

4 Harf
  • E
  • Z
  • E
  • L

Ezel Kelimesinin İşaret Dilindeki Gösterimi

4 Harf
  • E
  • Z
  • E
  • L

Ezel İle İlgili Kelimeler ve Anlamları

25 Kelime
(tar.)
Bezelye askohitozu

Ascochyta pisii, A. pinodes A. pinodella türleri fungusların meydana getirdiği, bezelyelerde, kök çürüklüğü, yaprak ve kapsül lekelerine yol açan hastalık grubu; eşanlam: bezelye Ascochyta yanıklığı.

(tar.)
Bezelye erken kahverengileşme virüsü

Tek sarmallı RNA içeren, özsu ile ve Trichodorus spp. ile taşınan, başta bezelye olmak üzere baklagiller familyasındaki bitkileri hastalandıran, konakçılarının kın ve yaprakçıklarında büyük nekrotik parçalar, nekrotik çizgiler, sürgünlerinde ölüm, kapsüllerinde nekrotik alanlar gibi belirtiler oluşturan tobravirüs.

(tar.)
Frezeli pulluk

Pullukla toprağın derinlemesine ve şeritler halinde kesilerek devrilmesinin ardından freze ile toprak yüzeyinin parçalanarak ufalanmasını amaçlayan, toprak frezesi ile kulaklı pulluk kombinasyonundan oluşan ve traktör kuyruk milinden hareket alarak çalışan bir birincil toprak işleme aleti.

(tar.)
Bezelye yaprakbiti

Yarımkanatlılar takımının yaprakbitleri familyasında yer alan, bilimsel adı Acyrthosiphon pisum olan, erginleri ,- mm boyunda, parlak yeşilden sarımsı yeşile kadar değişen renklerde, ergin ve nimfleri bezelye, fasulye, bakla, nohut, yonca gibi baklagil bitkilerinin sürgün ve yapraklarında beslenerek ve bazı virüs hastalıklarını taşıyarak zarar veren böcek türü.

(tar.)
Tatlı bezelye

Baklagiller familyasından Akdeniz orijinli, hızlı büyüyen, hoş kokulu, renk yelpazesi geniş, çoğunlukla sarılıcı-tırmanıcı olan, verimli ve derin topraklar ile güneşli ortamları seven, çok yönlü kullanımı olan, kesme çiçek olarak da beğenilen, tohumla çoğalan, çok popüler süs bitkisi; eşanlam: külür yalancı bezelye, mürdümük çiçeği, tavşan bezelyesi.

(mak.)
Frezeleme

Kendi ekseni çevresinde dönen bir kesici takım yardımıyla iş parçasından talaş kaldırarak yüzey işleme.

(mak.)
Frezeli mil

Frezelerde düşey yönde inip çıkan, bazı makinelerde ise istenilen açıya göre çalışan ve  kesici bıçakları taşıyan mil.

(tar.)
Bezelye kapsülkurdu

Kelebekler takımının yaprakbükenler familyasında yer alan, bilimsel adı Cydia nigricana olan, erginlerinin kanat açıklığı - mm, kızıl kahverengi, larvaları bezelye, bakla, mürdümük, mercimek bitkilerinde tanelerle beslenerek zarar veren böcek türü.

(dinb.)
Ebedi-ezeli

Tanrı'nın, kendinden, başlangıcı olmayan, sürekli, zamanüstü varlığı.

()
Bezeli

Bezenmiş, süslenmiş, süslü: “Çiçeklerle bezeli küçük bir bahçe.”

()
Bezelye – bezelya

Baklagillerden, tâze iken kabuğu ile, kuruyunca yalnız tâneleri yenen, ülkemizin her yerinde yetişen, bakla cinsinden tırmanıcı bitki. Pisum sativum.

Yukarı Çık