Gale nedir, ne demek kelimesine ait sonuçlar görüntüleniyor..

Gale Kelimesi TDK Sözlük Anlamı

1
1)
Gale (isim)

İçerisinde kalıp yapılan üç tarafı kaplı, bir tarafı açık tepsi şeklinde dizgi aleti

Gale Kelimesi Diğer Sözlüklerde Ne Anlama Geliyor?

8
1)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Domuzun burnundaki şişkin yer.

2)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Herşeye üzülmeyen, kaygısız (kimse).

3)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Hizmetçi

4)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Kaba (kimse).

5)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Kale.

6)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Manda yavrusu.

7)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Mesuliyet, sorumluluk

8)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Sincap.

Gale Kelimesinin Braille Alfabesinde Gösterimi

4 Harf
  • G
  • A
  • L
  • E

Gale Kelimesinin İşaret Dilindeki Gösterimi

4 Harf
  • G
  • A
  • L
  • E

Gale Kelimesi İle Türetilen Diğer Kelimeler

12 Kelime

Gale İle İlgili Kelimeler ve Anlamları

26 Kelime
(mim.)
Sanat galerisi

Sanat yapıtlarının sergilendiği salon.

(tar.)
Elma yaprak oval galeri güvesi

Kelebekler takımının yaprak galerioyucuları familyasında yer alan, bilimsel adı Phyllonorycter gerasimowi olan, larvaları konukçularının yapraklarında beslenirken galeri açarak zarar veren böcek türü.

(tar.)
Elma yaprak oval galerigüvesi

Kelebekler takımının yaprak galerioyucuları familyasında yer alan, bilimsel adı Phyllonorycter gerasimowi olan, erginlerinin kanat açıklığı - mm, sarımsı kahverengi, larvaları elma, fındık ve diğer meyve ağaçlarıyla bazı orman ağaçlarının yapraklarında galeriler açarak beslenen böcek türü.

(tar.)
Armut yaprak galerigüvesi

Kelebekler takımının yaprak galeriaçanları familyasında yer alan, bilimsel adı Leucoptera malifoliella olan, erginlerinin kanat açıklığı - mm, grimsi beyaz renkli, kanat uçları kahverengi desenli, larvaları armut, kiraz, elma gibi meyve ağaçlarıyla bazı orman ağaçlarında yapraklarda galeriler açarak beslenen böcek türü; eşanlam: armut yaprak galeriaçanı.

(tar.)
çeltik yaprak galerisineği

Sinekler takımının Ephydridae familyasında yer alan, bilimsel adı Hydrellia griseola olan, erginleri ,-, mm boyunda, grimsi renkli, larvaları çeltik, arpa, yulaf gibi bitkilerin yapraklarında galeri açarak beslenen böcek türü.

(tar.)
Kiraz yaprak galerigüvesi

Kelebekler takımının yaprak galeriaçanları familyasında yer alan, bilimsel adı Lyonetia clerkella olan, erginlerinin kanat açıklığı - mm, beyaz renkli, ön kanatların ucu kahverengi desenli, larvaları kiraz, elma, armut gibi meyve ağaçlarıyla bazı orman ağaçlarında yapraklarda galeriler açarak beslenen böcek türü; eşanlam: kiraz yaprak galeriaçanı.

(tar.)
Turunçgil yaprak galerigüvesi

Kelebekler takımının yaprak galerioyucuları familyasında yer alan, bilimsel adı Phyllocnistis citrella olan, erginlerinin kanat açıklığı mm, beyazımsı renkte, larvaları turunçgil fidanları ile genç ağaçlarının yaprak ve sürgün sapında galeriler açarak zarara yol açan, özellikle yaz ve sonbahar sürgünlerindeki zararı önemli olan böcek türü.

(tar.)
Nergis galerisineği

Sinekler takımının Scathophagidae familyasında yer alan, bilimsel adı Norellia spinipes olan, erginleri mm boyunda, kahverengi, larvaları nergis bitkisinin yapraklarında galeriler açarak zarar veren böcek türü.

(made.)
Ana galeri

Bir yeraltı maden işletmesinde çıkartma kuyusuna bağlantılı ve işletmecilik açısından önemli olan damar doğrultusunda sürülen ana ulaşım, taşıma ve havalandırma yolu.

(tar.)
çayır galerigüveleri

Kelebekler takımında yer alan, çalı ve çayır bitkilerinde tünel açarak beslenen larvalara sahip böcek türlerini içeren, en bilinen türü anason güvesi olan familya.

(made.)
Kılavuz galeri

Yeraltı madenciliğinde, kat düzeyindeki ana tabanyolları dışında damarın doğrultusuna paralel olarak damar içinde sürülen yollar.

Yukarı Çık