Hemze nedir, ne demek kelimesine ait sonuçlar görüntüleniyor..

Hemze Nedir ve Ne Demek?

3
1)
Hemze (i. )

( ﻫﻤﺰﻩ ) i. (Ar. hemze )

2)
Hemze (i. )

Arapça’da kelimelerin başında, ortasında, sonunda harekeli veya sâkin olarak okunan, harf-i illet veya harf-i med olmayan elif ( ﺍ ).

3)
Hemze (i. )

Elif, vav, ye ve he üzerine ( ﺃ ♦ ﻭ ♦ ﻯ ♦ ﻪ ♦ ﻩ ) konan ( ﺀ ) işâreti [Türkçe’de buna hemze elif de denir].

Hemze Kelimesi TDK Sözlük Anlamı

1
1)
Hemze (isim)

Gırtlakta, ses tellerinin birbirine yapışması sonucu havanın akışını birdenbire engellemesiyle oluşan ve bir kesinti izlenimi veren ünsüz "Rey (re'y), neşe (neş'e), mesele (mes'ele)."

Hemze Kelimesi Diğer Sözlüklerde Ne Anlama Geliyor?

4
1)

BSTS / Dilbilgisi Terimleri Sözlüğü

(Derleme., gırtlak kapama fonemi, gırtlak çarpması) Ciğerlerden gelen havanın gırtlağa çarpıp kesilmesiyle meydana gelen ses. Bu ses özellikle Arapçada vardır: Reis (re's) , neşe (neş'e) , mesele (mes'ele) , memur (me'mur) örneklerinde olduğu gibi.

2)

BSTS / Dilbilim Terimleri Sözlüğü

Arapçada gırtlaktan çıkarılan ve ırlak dediğimiz gırtlak kapağının birden bire kapanmasıyla meydana gelerek bir çarpış etkisini veya sesin ansızın kesilmesi etkisini yapan ses. Buna IRLAK ÇARPISI veya IRLAK VURGUSU (Choc glottal ou Coup de glotte, Stod /Danca/, Stop /tng./, Stoss /Alm./) da denir. bk. Gırtlak kapantısı.

3)

BSTS / Türk Dünyası Gramer Terimleri Kılavuzu

Azerbaycan Türkçesi: hämzä; Türkmen Türkçesi: hemze; Gagauz Türkçesi: knaklaut ~ laringal konsonu;Özbek Türkçesi: hamza; Uygur Türkçesi: hämzä; Tatar Türkçesi: xämzä ~ laringal' tartiq; Başkurt Türkçesi: hämzä;Kmk: hamza ~ tamak awaz; Krç.-Malk.: hamza; Nogay Türkçesi: hamza; Kazak Türkçesi: hamza;Kırgız Türkçesi: hamza; Alt:: hamza; Hakas Türkçesi: hamza; Şor Türkçesi: hamza; Rusça: hamza

4)

BSTS / Gramer Terimleri Sözlüğü

Ciğerlerden gelen havanın gırtlağa çarpması ve ses tellerindeki açılıp kapanma yüzünden hava akışının birdenbire engellenmesiyle oluşan kesintili ses. Türkçede bulunmayan ve Arapçada (:) işareti ile karşılanan bu ses, arasıra dilimize Arapçadan geçmiş be’s, mebde’, mes’ele, mes’ûl, neş’e, hey’et gibi kelimelerde göze çarpar. Ancak, söyleyişteki zorluk dolayısıyla bu kelimeler ya yerlerini Türkçe karşılıklara bırakmış yahut da araya bir ünlü eklenerek veya hemze atılarak genellikle beis, mebde, mesele gibi şekillere dönüştürülmüştür.

Hemze Kelimesinin Braille Alfabesinde Gösterimi

5 Harf
  • H
  • E
  • M
  • Z
  • E

Hemze Kelimesinin İşaret Dilindeki Gösterimi

5 Harf
  • H
  • E
  • M
  • Z
  • E

Hemze Kelimesi İle Türetilen Diğer Kelimeler

3 Kelime

Hemze İle İlgili Kelimeler ve Anlamları

3 Kelime
(i.)
Hemze

Arapça’da kelimelerin başında, ortasında, sonunda harekeli veya sâkin olarak okunan, harf-i illet veya harf-i med olmayan elif . Elif, vav, ye ve he üzerine konan işâreti [Türkçe’de buna hemze elif de denir].

(sıf.)
Hemzemin

Aynı seviyede olan. ѻ Hemzemin geçit: Karayolu ile demir yolunun aynı seviyede kesiştiği geçit.

(inş.)
Hemzemin geçit

Demiryolu hattı ile karayolu geçişlerinin eş düzey olarak kesiştikleri yer.

Yukarı Çık
x