Koparmak nedir, ne demek kelimesine ait sonuçlar görüntüleniyor..

Koparmak Nedir ve Ne Demek?

11
1)
Koparmak (oldurgan f. )

(Allah için) Yaratıp göndermek: Pes getirdi ol ademden âlemi / Hem kopardı âlem içre Âdem’i (Âşık Paşa’dan). ѻ Koparıp atmak: Kesin şekilde son vermek. ► koparmak fiiliyle deyimler: Ağzından (söz) koparmak / Ali kıran baş koparan (kesen) / Bir bardak suda fırtına koparmak / Çıban başı (Çıbanın başını) koparmak / Domuzdan kıl koparmak / Dilini koparırım / Etinden et koparmak / Gürültü koparmak / İpini (İplerini) koparmak / Kıyâmeti (Kıyâmetleri) koparmak / Ödünü koparmak / Tuttuğunu koparmak.

2)
Koparmak (oldurgan f. )

(At ile) Koşturmak: At kopardı üstüme enbûh-ı cevr-i rûzigâr (Nef’î). ♦ E. T. Türk.

3)
Koparmak (oldurgan f. )

(Çiçek veya meyveyi) Daldan, ağaçtan toplamak: Ham meyvayı kopardılar dalından / Beni ayırdılar nazlı yârimden (Türkü). Bir elinde bâde birinde meze / Nasıl koparayım gülleri sarhoş (Karacaoğlan). Dinlendinse bahçıvana görünmeden küçük salatalık koparalım, haydi! (Peyâmi Safâ).

4)
Koparmak (oldurgan f. )

(Fitne, fesat, kavga, gürültü vb. kelimelerle) Ortaya çıkarmak, başlatmak: Papazın, rûhunda kopardığı fırtınaların gürültüleri hâlâ dinmemişti (Ömer Seyfeddin). Bacasının tepesindeki yuvada leylekler nihâyetsiz bir takırdı koparıyorlardı (Ömer Seyfeddin). Odaya girer girmez Dikmen Yıldızı yılan görmüş serçe gibi geriye fırlayarak bir çığlık kopardı (Aka Gündüz).

5)
Koparmak (oldurgan f. )

Haşretmek: Dâvud eyitti: İlâhî, bir kişi tâat ehline rağbet eylese ve mâsiyetten sakınsa anın müzdü nedir? Hak Teâlâ eyitti: Yarın kıyâmet gününde mürseller ile koparam (Ahmed Bîcan – T.S.).

6)
Koparmak (oldurgan f. )

Hiçbir bağı kalmayacak şekilde ayırmak, uzaklaştırmak: “Kökünden koparmak.” Bu dünyâya niçin pek yapışırsın / Seni ondan koparır çarh-ı devran (Ahmed Fakih). Batıcılarımız bizi ne bahâsına olursa olsun târihten koparmak istiyorlar (Ergun Göze).

7)
Koparmak (oldurgan f. )

Keserek ayırmak: “Kolunu koparmak.” Haksızlık eden başları bir gün koparırlar (Tevfik Fikret).

8)
Koparmak (oldurgan f. )

Kopmasına yol açmak, bağlı bulunduğu yerden ayırmak: Musluğu Ali koparmıştı dedi (Ömer Seyfeddin). Cadı diyordu; ben senin saçını demet demet koparayım da sen kına yakacak şey ara (Hâlit Z. Uşaklıgil). Bir dereden kopardım / Bu incecik kamışı (Ali M. Arolat).

9)
Koparmak (oldurgan f. )

mec. Bir şeyi birinden güçlükle almak, gayret sarfederek elde etmek: “Para koparmak.” “İzin koparmak.” Bana suratını ekşitmesi birkaç lira bahşiş koparmak için olmasın (Ahmed Midhat Efendi). Almışlar adamları, vermişler sopayı… Ne koparabildilerse alıp bırakmışlar (Burhan Felek). Meddah elbiseyi alır, fakat bir kat daha koparmak için yeniden manzum bir kıt’a yazıp yollamaktan geri kalmaz (Sâmiha Ayverdi).

10)
Koparmak (oldurgan f. )

oldurgan f. ( < kop-ar-mak ) (-i, -i / -den)

11)
Koparmak (oldurgan f. )

Zorla almak, ayırmak, uzaklaştırmak.

Koparmak Kelimesi TDK Sözlük Anlamı

6
1)
Koparmak

-den, -i Güçlükle elde etmek "Bir kızla buluşmuşken bir başkasından söz ya da telefon numarası kopardığı oluyordu." - N. Cumalı

2)
Koparmak ()

-i Kopmasını sağlamak, kopmasına yol açmak "O koskoca lenduha gibi gövdenle ipi koparırsın da başımıza iş çıkarırsın!" - O. C. Kaygılı

3)
Koparmak (nsz)

Birden ve güçlü bir biçimde başlamak veya başlatmak "Zehra birdenbire iki avucunu da yüzüne kapadı, kısa ve keskin bir çığlık kopardı." - P. Safa

4)
Koparmak (spor)

Birlikte koşan yarışçıyı üstün bir çaba ile hızlanıp geçmek

5)
Koparmak (nsz)

Daldan, ağaçtan alıp toplamak "Yorulunca omzuma çıkar, çiçek koparmak isterse beni çağırır." - H. E. Adıvar

6)
Koparmak

Zor kullanarak almak

Koparmak Kelimesi Diğer Sözlüklerde Ne Anlama Geliyor?

3
1)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Atı dörtnala sürmek.

2)

Tarama Sözlüğü

Ayırmak, gidermek.
Kaldırmak, harekete geçirmek.
Ba’setmek, haşretmek.
Meydana getirmek, peyda etmek, ihdas etmek, ortaya çıkarmak.
Söküp çıkarmak.
(Ses hakkında) yükseltmek

3)

BSTS / Çiftteker Terimleri Sözlüğü

Birlikte koşan yarışçıyı üstün bir çabayla hızlanıp geçmek.

Koparmak Kelimesinin Diğer Dillerdeki Anlamı

9 Dil
 • İNGİLİZCE (USA) Rampage “ What is rampage ”
 • ALMANCA Rampage “ Was ist rampage ”
 • İSPANYOLCA Rampage “ ¿Qué es rampage ”
 • ÇİNCE 横冲直撞 “ 什么是横冲直撞 ”
 • FRANSIZCA Rampage “ Qu'est-ce que rampage ”
 • Arapça هياج “ ما هو هياج ”
 • İTALYANCA Rampage “ Che cosa è la rampage ”
 • JAPONCA 暴れ “ 何が暴れ ”
 • PORTEKİZCE Rampage “ O que é o rampage ”

Koparmak Kelimesinin Braille Alfabesinde Gösterimi

8 Harf
 • K
 • O
 • P
 • A
 • R
 • M
 • A
 • K

Koparmak Kelimesinin İşaret Dilindeki Gösterimi

8 Harf
 • K
 • O
 • P
 • A
 • R
 • M
 • A
 • K

Koparmak Kelimesi İle Türetilen Diğer Kelimeler

1 Kelime

Koparmak İle İlgili Kelimeler ve Anlamları

1 Kelime
(f.)
Koparmak

Kopmasına yol açmak, bağlı bulunduğu yerden ayırmak: Musluğu Ali koparmıştı dedi . Cadı diyordu; ben senin saçını demet demet koparayım da sen kına yakacak şey ara . Bir dereden kopardım / Bu incecik kamışı . Keserek ayırmak: “Kolunu koparmak.” Haksızlık eden başları bir gün koparırlar . Daldan, ağaçtan toplamak: Ham meyvayı kopardılar dalından / Beni ayırdılar nazlı yârimden . Bir elinde bâde birinde meze / Nasıl koparayım gülleri sarhoş . Dinlendinse bahçıvana görünmeden küçük salatalık koparalım, haydi! . Hiçbir bağı kalmayacak şekilde ayırmak, uzaklaştırmak: “Kökünden koparmak.” Bu dünyâya niçin pek yapışırsın / Seni ondan koparır çarh-ı devran . Batıcılarımız bizi ne bahâsına olursa olsun târihten koparmak istiyorlar . Ortaya çıkarmak, başlatmak: Papazın, rûhunda kopardığı fırtınaların gürültüleri hâlâ dinmemişti . Bacasının tepesindeki yuvada leylekler nihâyetsiz bir takırdı koparıyorlardı . Odaya girer girmez Dikmen Yıldızı yılan görmüş serçe gibi geriye fırlayarak bir çığlık kopardı . Zorla almak, ayırmak, uzaklaştırmak. mec. Bir şeyi birinden güçlükle almak, gayret sarfederek elde etmek: “Para koparmak.” “İzin koparmak.” Bana suratını ekşitmesi birkaç lira bahşiş koparmak için olmasın . Almışlar adamları, vermişler sopayı… Ne koparabildilerse alıp bırakmışlar . Meddah elbiseyi alır, fakat bir kat daha koparmak için yeniden manzum bir kıt’a yazıp yollamaktan geri kalmaz . Koşturmak: At kopardı üstüme enbûh-ı cevr-i rûzigâr . ♦ E. T. Türk. Haşretmek: Dâvud eyitti: İlâhî, bir kişi tâat ehline rağbet eylese ve mâsiyetten sakınsa anın müzdü nedir? Hak Teâlâ eyitti: Yarın kıyâmet gününde mürseller ile koparam . Yaratıp göndermek: Pes getirdi ol ademden âlemi / Hem kopardı âlem içre Âdem’i . ѻ Koparıp atmak: Kesin şekilde son vermek. ► Koparmak fiiliyle deyimler: Ağzından koparmak / Ali kıran baş koparan / Bir bardak suda fırtına koparmak / Çıban başı koparmak / Domuzdan kıl koparmak / Dilini koparırım / Etinden et koparmak / Gürültü koparmak / İpini koparmak / Kıyâmeti koparmak / Ödünü koparmak / Tuttuğunu koparmak.

Yukarı Çık
x