Krep nedir, ne demek kelimesine ait sonuçlar görüntüleniyor..

Krep Kelimesi TDK Sözlük Anlamı

2
1)
Krep (isim)

Çok bükümlü iplikle dokunmuş bir tür ince kumaş "Başına kenarları yeşil oyalı mor bir gaz boyaması krep bağlıyordu." - O. C. Kaygılı

2)
Krep (isim)

Yumurta, süt, un ile tavada kızartılarak yapılan, küçük yuvarlak tatlı veya tuzlu yiyecek

Krep Kelimesi Diğer Sözlüklerde Ne Anlama Geliyor?

2
1)

Güncel Türkçe Sözlük

(II) a. Yumurta, süt, un ile tavada kızartılarak yapılan, küçük yuvarlak tatlı veya tuzlu yiyecek.

2)

BSTS / Tiyatro Terimleri Sözlüğü

Bıyık, sakal, kaş yapmak için özel olarak hazırlanmış kıllar.

Krep Kelimesinin Braille Alfabesinde Gösterimi

4 Harf
  • K
  • R
  • E
  • P

Krep Kelimesinin İşaret Dilindeki Gösterimi

4 Harf
  • K
  • R
  • E
  • P

Krep Kelimesi İle Türetilen Diğer Kelimeler

6 Kelime

Krep İle İlgili Kelimeler ve Anlamları

12 Kelime
(tar.)
Akrepbenzeri su tahtakuruları

Yarımkanatlılar takımında yer alan, oval ya da uzun vücutlu, sucul ortamlarda yaşayan, su bitkilerinin üzerinde hareket eden ve küçük böcekleri avlayarak beslenen türleri içeren ve en bilinen türü su akrebi olan familya.

(tar.)
Akrepçik

Pseudoscorpiones ailesine ait, vücut uzunlukları cm.’den kısa, abdomen sonlarının genişçe oval ve sonunda kuyruk bulunmayışıyla gerçek akreplerden ayrılan, vücutlarının ön kısmında kelat palplerinin olması nedeniyle akreplere çok benzeyen, araknid grubuna ait olup ’e yakın türü bilinen, örümceğe benzer canlılar; eşanlam: yalancı akrep.

(tar.)
Kalın kıskaçlı akrep

Eklembacaklı hayvanlardan örümceğimsiler sınıfının akrepler takımından olup, Scorpionidae familyasında yer alan genelde sarı ve koyu kırmızı kahverengi, uzunluğu – cm, sternum beş köşeli, yan kenarları birbirine paralel ve boyu en az eninin yarısı kadar olan yerden bir metre derinliklerdeki nemli oyuklarda yaşayan genellikle zehirsiz bir tür.

(gıda.)
Krep

Sade veya tatlı kek hamurunun birkaç milimetre kalınlığında tabaka halinde sıcak pişirme yüzeyi üzerine akıtılarak temas ettirilmesiyle hazırlanan, peynir, et vb. ile tüketilebildiği gibi şeker, reçel, bal, sos gibi malzemeyle tatlandırılarak da yenen ürün.

(tar.)
Sarı akrep

Eklembacaklı hayvanlardan örümceğimsiler sınıfının akrepler takımında oldukça büyük, uzunlukları – mm arasında değişen, duyu kıskaçları ince yapılı,  kuyrukları kalın olan, kuyruğunun segmenti siyah vücudu açık saman renginde, Türkiye ‘ye endemik - yıl ömür uzunluğuna sahip, Buthidae familyası içinde yer alan çok zehirli bir tür.

(tar.)
Akrepler

Eklembacaklılardan örümceğimsiler sınıfından olan, Scorpiones takımını oluşturan genellikle sıcak ve nemli bölgelerde yaşayan, vücutları sert kitin bir tabaka ile örtülü, kıvrık kalkık kuyruğunda zehir iğnesi bulunan canlılar.

(tar.)
Akrepsineği

Uzunkanatlılar takımının akrepsinekleri familyasında yer alan, bilimsel adı Panorpa communis olan, erginleri mm boyunda, sarı siyah desenli, ergin ve larvaları ölü böceklerle beslenen böcek türü.

(tar.)
Akrepsinekleri

Uzunkanatlılar takımında yer alan, ergin ve larvaları ölü böceklerle beslenen türlerin bulunduğu familya.

(tar.)
Akrepkuyruğu tohumböceği

Kınkanatlılar takımının yaprakböcekleri familyasının baklagil tohumböcekleri altfamilyasında yer alan, bilimsel adı Bruchidius seminarius olan, erginleri - mm boyunda, siyahımsı renkte ve lekeli olup, ergin ve larvaları akrepkuyruğu tohumlarında beslenerek zarara yol açan böcek türü.

(teks.)
Krep kumaş

Yüksek bükümlü ipliklerin ana örgülerde  kullanılması ya da normal bükümlü ipliklerle ana örgülerin belirli bir yöntemle değiştirilmesi ya da birleştirilmesi ile elde edilen yüzeyi pürüzlü kumaş yapısı.

(tar.)
Adi sarı akrep

Örümceğimsiler sınıfının akrepler takımında Buthidae familyası içinde yer alan, - mm uzunluğunda, sarı ya da sarımsı kahverengi,  genellikle sıcak ve kurak iklime sahip bölgelere uyarlanmış, otsu alanlarda bulunan bitkilerin yaprak ve sürgünleri ile beslenen, taş altlarında saklanan, Avrupa türleri orta derecede zehirli, Afrika türleri öldürücü olabilen bir tür.

Yukarı Çık
x