Merci nedir, ne demek kelimesine ait sonuçlar görüntüleniyor..

Merci Kelimesi TDK Sözlük Anlamı

1
1)
Merci (isim)

Başvurulacak yer veya makam "O devirlerde devletin yüksek kademeli mercilerine 'kapu' denirdi." - S. Ayverdi

Merci Kelimesinin Braille Alfabesinde Gösterimi

5 Harf
  • M
  • E
  • R
  • C
  • I

Merci Kelimesinin İşaret Dilindeki Gösterimi

5 Harf
  • M
  • E
  • R
  • C
  • I

Merci İle İlgili Kelimeler ve Anlamları

18 Kelime
(tar.)
Omuzlu mercimek tohumböceği

Kınkanatlılar takımının yaprakböcekleri familyasının baklagil tohumböcekleri altfamilyasında yer alan, bilimsel adı Bruchus rufipes olan, erginleri ,- mm boyunda, siyah renkli ve üzeri beyaz tüylü olup, ergin ve larvaları fiğ ve mürdümük gibi bitkilerin tohumlarıyla beslenerek zarara yol açan böcek türü.

()
Semerci

Semer yapan veya satan kimse: Eski Erzurum’da bu ticâret hayâtı ve kervan yolu otuz iki sanatı beslerdi: Tabaklar, saraçlar, semerciler, dikiciler, çakırcılar, mestçiler, kürkçüler… .

()
Semercilik

Semercinin yaptığı iş.

(tar.)
Sarıbacaklı mercimek tohumböceği

Kınkanatlılar takımının yaprakböcekleri familyasının baklagil tohumböcekleri altfamilyasında yer alan, bilimsel adı Bruchus signaticornis olan, erginleri -, mm boyunda, koyu kahverengi ve üzeri bantlı olup, ergin ve larvaları mercimek ve kara mercimek tohumlarıyla beslenerek zarara yol açan böcek türü.

(huk.)
Idari merci tecavüzü

Yönetsel eylemlerden kaynaklanan zararların giderimi için tam yargı davası yoluyla yönetsel yargıya gitmeden önce, eylemden sorumlu olan yönetim katından zararın karşılanması istenerek bir önkarar alınmasını öngören, böyle bir önkarar alınmadan açılan davanın dosyasının mahkemece ilgili kamu yönetimine gönderilmesini gerektiren yöntem kuralı, yönetim katı tecavüzü.

(tar.)
Mercimek tohumböceği

Kınkanatlılar takımının yaprakböcekleri familyasının baklagil tohumböcekleri altfamilyasında yer alan, bilimsel adı Bruchus lentis olan, erginleri mm boyunda, gri renkli ve beyaz benekli olup, ergin ve larvaları mercimek ve fiğ tohumlarında beslenerek zarar veren böcek türü.

(tar.)
Ortadoğu mercimek tohumböceği

Kınkanatlılar takımının yaprakböcekleri familyasının baklagil tohumböcekleri altfamilyasında yer alan, bilimsel adı Bruchus ervi olan, erginleri -, mm boyunda, siyah renkli ve beyaz tüylü olup, ergin ve larvaları mercimek tohumlarında beslenerek zarara yol açan böcek türü.

(tar.)
Mercimek hortumluböceği

Kınkanatlılar takımının hortumlu kınkanatlılar familyasında yer alan, bilimsel adı Sitona macularius olan, erginleri - mm boyunda, kahverengimsi gri renkli, hortumu kısa ve geniş olup, erginleri mercimek, bezelye, yonca, fiğ, fasulye, korunga gibi bitkilerin yapraklarını yiyerek, larvaları ise kök ve nodozitelerinde beslenerek zarar veren böcek türü.

(i.)
Su mercimeği

Su mercimeğigillerden, yaz aylarında mercimek şeklindeki yeşil yaprakları ile durgun su yüzeylerini kaplayan yüzücü bitki. Lemna.

(i.)
Su mercimeğigiller

Örnek bitkisi su mercimeği olan, suda yüzen ve su yüzeyini kaplayan bitkiler familyası.

()
Mermerci

Mermer işleyen, mermer işleri ve mermerden mezar taşı yapan kimse.

Yukarı Çık