Noktalı nedir, ne demek kelimesine ait sonuçlar görüntüleniyor..

Noktalı Kelimesi TDK Sözlük Anlamı

1
1)
Noktalı (sıfat)

Nokta konmuş olan, üstünde noktalar olan "Kırmızı noktalı basma."

Noktalı Kelimesi Diğer Sözlüklerde Ne Anlama Geliyor?

1
1)

BSTS / Zanaat Terimleri Sözlüğü

Bir keçe türü. (*Bor -Niğde)

Noktalı Kelimesinin Braille Alfabesinde Gösterimi

7 Harf
 • N
 • O
 • K
 • T
 • A
 • L
 • I

Noktalı Kelimesinin İşaret Dilindeki Gösterimi

7 Harf
 • N
 • O
 • K
 • T
 • A
 • L
 • I

Noktalı İle İlgili Kelimeler ve Anlamları

17 Kelime
(tar.)
Ikinoktalı karaçekirge

Düzkanatlılar takımının karaçekirgeler familyasında yer alan, bilimsel adı Gryllus bimaculatus olan, erginleri - mm boyunda, siyah renkli, kanatlarının dibinde sarımsı renkte iki leke olup, ergin ve nimfleri buğdaygiller, kabakgiller, lahanagiller, tütün ve pamuk bitkileriyle beslenerek zarar veren böcek türü.

(tar.)
Noktalı ağustosböceği

Yarımkanatlılar takımının ağustosböcekleri familyasında yer alan, bilimsel adı Cicada orni olan, erginleri - mm boyunda, kahverengimsi, baş ve göğüste koyu lekelere sahip olup, birçok ağaç üzerinde bol ve yaygın olarak bulunan böcek türü.

(tar.)
Altınoktalı çiçekzınnı

Kınkanatlılar çiçekzınları familyasında yer alan, bilimsel adı Oxythyrea funesta olan, erginleri siyah renkte ve üzeri beyaz lekeli, - mm boyunda, turunçgiller, yaprağını döken çeşitli meyve ağaçları, kabakgil gibi kültür bitkileriyle yabani bitkilerin çiçeklerinde nektar ve polenle beslenen böcek türü.

(tar.)
Kavak altınoktalı süslüböceği

Kınkanatlılar takımının süslüböcekler familyasında yer alan, bilimsel adı Agrilus ater olan, yeşilimsi siyah renkte, - mm boyundaki erginleri kavak ve söğüt ağaçlarının yapraklarında, larvaları ise gövde ve dallarında tüneller açarak beslenen böcek türü.

(tar.)
Noktalı gergedanböceği

Kınkanatlılar takımının gergedanböcekleri familyasında yer alan, bilimsel adı Pentodon bidens punctatus olan, erginleri mm boyunda, siyah renkli, arkaya doğru genişleyen bombeli bir vücuda sahip olup, ergin ve larvaları asma, tütün, ayçiçeği, buğdaygiller, şekerpancarı gibi bitkileri kemirerek zarar veren böcek alttürü.

(tar.)
Noktalı sırtüstüyüzen tahtakurusu

Yarımkanatlılar takımının sırtüstüyüzen tahtakuruları familyasında yer alan, bilimsel adı Notonecta maculata olan, erginleri cm boyunda, açık kahverengi, ön kanatları alacalı tuğla renkli, iri kırmızı gözlü, ergin ve nimfleri sucul ortamlardaki küçük böceklerle beslenen böcek türü.

(tar.)
Noktalı

Yüzey noktaları, porları içerme; eşanlam: benekli.

(tar.)
Altı noktalı kırmızı örümcek

Prostigmata alttakımı ve Tetranychidae familyası içinde yer alan, turunçgil, avokado gibi meyve ağaçları, akçaağaç, ateş dikeni gibi süs bitkilerinde sokup emerek zarar meydana getiren bir akar türü.

(tar.)
Iki noktalı kırmızı örümcek

Prostigmata alttakımı, Tetranychidae familyası içinde yer alan ve Tetranychus urticae olarak bilinen, yılda - döl veren, , mm boyunda, bitkileri sokup emerek, yapraklarda kırmızımsı, sarı renkli lekeler meydana getiren, bitkinin fotosentezini engelleyen, yoğun ağ ören, tarım ürünleri, orman ağaçları ve süs bitkileri olmak üzere çok sayıda konakçıda zararlı olan, dünyada yaygın bir kırmızı örümcek türü.

(tar.)
Düzalınlı noktalı avcı tahtakurusu

Yarımkanatlılar takımının bitki tahtakuruları familyasında yer alan, bilimsel adı Deraeocoris punctulatus olan, erginleri ,-, mm boyunda, kahverengimsi toprak rengi, üzeri koyu renk noktalı, kelebek yumurta ve küçük larvaları, kirpikkanatlılar, kırmızıörümcekler, yaprakbitleri ve beyazsinekleri avlayarak beslenen böcek türü.

(tar.)
Yirmidörtnoktalı gelinböceği

Kınkanatlılar takımının gelinböcekleri familyasında yer alan, bilimsel adı Subcoccinella vigintiquatuorpunctata olan, erginleri - mm boyunda, kırmızı kahverengi kanatlı ve üzeri yirmidört adet siyah lekeli olup, ergin ve larvaları baklagiller, şekerpancarı, sera karanfilleri ve bazı yabancı otlarla beslenen böcek türü.

Yukarı Çık