Patat nedir, ne demek kelimesine ait sonuçlar görüntüleniyor..

Patat Nedir ve Ne Demek?

3
1)
Patat (i. )

Bu bitkinin toprak altında oluşan, yem bitkisi ve çeşitli yemekleri yapılan bir sebze olarak kullanılan, nişasta ve C vitamini bakımından zengin yumruları.

2)
Patat (i. )

i. (Amerika yerlilerinin dilinden İspanyolca aracılığıyle çeşitli Avrupa dillerine geçen kelime Türkçe’ye İtalyanca ve Yunanca’dan girmiştir)

3)
Patat (i. )

Patlıcangillerden, yeşil kısımlarında, filizlerinde ve yeşilimsi yumrularında solanin denen zehirli bir alkaloit bulunduğu için bu kısımları yenmeye elverişli olmayan bitki. Solanum tuberosum.

Patat Kelimesi Diğer Sözlüklerde Ne Anlama Geliyor?

6
1)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Çok eskimiş giysi, kumaş parçası.
Kumaş parçalarından yapılmış tutacak.

2)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Eski kumaş parçası, paçavra.

3)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Fırın silmek için kullanılan, sopanın ucuna bağlanmış paçavra.

4)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Tandıra ekmek yapıştırmak için kullanılan araç.

5)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Tezgâhta gücüleri oynatmaya yarayan tahta araç.

6)

Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü

Yünden, pamuk ipliğinden örülmüş terlik, patik.

Patat Kelimesinin Braille Alfabesinde Gösterimi

5 Harf
  • P
  • A
  • T
  • A
  • T

Patat Kelimesinin İşaret Dilindeki Gösterimi

5 Harf
  • P
  • A
  • T
  • A
  • T

Patat İle İlgili Kelimeler ve Anlamları

31 Kelime
(tar.)
And Dağları patates benek virüsü

Tek sarmallı RNA içeren, sadece Güney Amerika’nın And Dağları bölgesinde görülen, Solanacea familyasından bitkileri hastalandıran, mekanik olarak taşınan, konakçılarında orta derecede veya şiddetli benekler, sarı noktalar, lekeler ve sararma şeklinde belirtiler oluşturan timovirüs.

(tar.)
Patates siyah halkalı leke virüsü

Tek sarmallı RNA içeren, özsu ile taşınan, çok geniş bir konakçı dizisi olan, başta patlıcangiller familyası olmak üzere çift çenekli familyadan bitkileri hastalandıran, patateste yapraklarda sistemik nekrotik beneklenmeye neden olan, sadece Peru’da bulunan nepovirüs.

(tar.)
Patates sarı cücelik virüsü

Tek sarmallı RNA içeren, sadece çift çenekli bitkileri hastalandıran, Cicadellidae familyasındaki böceklerle taşınan, konakçılarında apikal sararma, nekroz, saplarda nekrotik noktalar, cüceleşme, yumruda çatlaklar şeklinde belirtiler oluşturan nükleorabdovirüs.

(tar.)
Patates hasat makinası

Topraktaki patates yumrularını çıkaran ve toprak, taş vb. yabancı maddeleri ayırarak deposuna yükleyen makina.

(tar.)
Patates beyaz kist nematodu

En önemli konakçısı patates olmak üzere, Solanaceae familyasına ait bitkilerde zararlı, konukçu bitkilerinin bulunmaması halinde uzun yıllar toprakta bulunabilen yuvarlak ve küre benzeri şekillerde krem renginde kistlere sahip, erkekleri ince uzun iplik şeklinde, konukçu bitkilerin kökünde beslenmesi sonucu köklerde çatallanma, şişkinlik, kütleşmeye ve bitkilerin toprak üstü aksamında zayıflama, gelişme geriliği, solgunluğa neden olan canlılar.

(tar.)
Patates çürüklük nematodu

Ortalama mm boyunda, ipliksi formda, endoparazit, bitkideki canlı dokularda veya saprofit olarak funguslarla beslenen, az sayıda ırkı bulunan, yoğun popülasyonlarda su içinde nematot yumağı oluşturmayan, dayanıklı dönemi olmayan, kuruluğa toleransı az olan, patates yumrularına göz ve benzeri açıklıklardan giren, patates kabuğu altında kuru, granüler dokudan oluşan bal peteği görünüşünde, çok sayıda nematodun bulunduğu açık kahverengi lezyonlar ve bütün yumruyu saran koyu kahverengi nekrotik lekeler meydana getiren, bitkilerin toprak üstü aksamında çalılaşma, bodurluk ve kurumaya neden olan canlılar; eşanlam: patates çürüklük ipliksi solucanı.

(tar.)
Patates yaprak kıvrılma virüsü

Tek sarmallı RNA içeren, sadece patlıcangiller familyası ile sınırlı dar bir konakçı dizisi olan, özsu ile taşınmayan, yaklaşık yaprak biti türü ile kalıcı şekilde taşınan, patateste yapraklarda yukarı doğru kıvrılmaya, floemde nekrozlara ve yapraklarda karbonhidrat birikimine neden olan polerovirus.

(tar.)
Patates siğil hastalığı

Patates yumrularında düzgün olmayan yapıda urlar oluşturan, Synchytrium endobioticum adlı fungusun neden olduğu hastalık; eşanlam: patates kanseri.

(tar.)
Patates tatarcığı

Sinekler takımının mantarsinekleri familyasında yer alan, bilimsel adı Pnyxia scabiei olan, erginleri - mm boyunda, kahverengi, larvaları patates ve kabak gibi bitkilerde beslenen böcek türü.

(tar.)
Patates iğ yumru viroidi

Tek sarmallı RNA içeren, sadece patlıcangiller familyasındaki bitkileri hastalandıran, yaprakların birbiri ile teması, kültürel işlemler ve yaprak bitleri, yaprak pireleri ve patates böceği ile taşınan, patates yumrularında iğ şeklinde oluşumlara ve domateste tepelerde demetleşmeye neden olan pospiviroit.

(gıda.)
Elma dilimi patates

Kabuğu soyulmadan merkezden geçen dilimler şeklinde kesilerek kızartılmış patates.

Yukarı Çık