Tabl nedir, ne demek kelimesine ait sonuçlar görüntüleniyor..

Tabl Kelimesi TDK Sözlük Anlamı

1
1)
Tabl (isim)

Davul

Tabl Kelimesinin Braille Alfabesinde Gösterimi

4 Harf
  • T
  • A
  • B
  • L

Tabl Kelimesinin İşaret Dilindeki Gösterimi

4 Harf
  • T
  • A
  • B
  • L

Tabl İle İlgili Kelimeler ve Anlamları

48 Kelime
(kim.)
Periyodik tablo

Elementlerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin atom numarası ile periyodik olarak değiştiği gerçeğinden yola çıkarak  artan atom numarasına göre dizilmesi ile elde edilen ve benzer özelliklere sahip olan elementlerin aynı düşey gruba yerleştirildiği çizelge; eşanlam: elementler çizelgesi.

(orm.)
Hacim tablosu

Ağaç türüne, göğüs yüksekliği çapına, boyuna veya yalnızca göğüs yüksekliği çapına göre gövde hacmini veren tablolar.

(blşm.)
Tablet bilgisayar

Düz bir yüzey üzerindeki bir kalemin konumunu koordinat verilerine dönüştüren giriş birimi olan bilgisayar.

(inş.)
Sarsma tablası

Yapıların deprem performansını incelemek üzere deprem benzetimlerinin yapıldığı ya da kaydedilmiş gerçek deprem hareketlerinin yeniden üretildiği, yatay ve/veya düşey yönlerde bir ya da birden çok eksende hareket etme kapasitesi olan deney düzeneği; eşanlam: deprem sarsım masası.

(inş.)
Aerodinamik tabliye

Kablolu ve asma köprülerde, rüzgar etkileri altında oluşabilen burulma ve salınımlara karşı kararlılığı sağlayacak enkesite sahip tabliye.

(inş.)
Etkili tabla genişliği

Betonarme bir kirişin eğilme etkisi altında ve taşıma gücü seviyesinde basınç bölgesinde oluşan basınç gerilmelerinin, kirişin bütünleştiği döşeme parçalarını da kapsayarak düzgün yayılı basınç gerilmeleri biçimine dönüştürülmesi durumuna karşı gelen eşdeğer tabla genişliği.

(orm.)
Hayat tablosu

Bir popülasyonda seçilen belirli büyüklükteki bir grubun ilk günden başlayarak en son bireyin ölmesine kadar geçen süreçte her yaş grubundan ölen bireylerin sistematik olarak kaydedildiği tablolar.

(kütp.)
Tümbakışlı tablo

Terimler arasındaki iç bağlantıları ve bölümlerini bir bakışta gösteren sınıflama tablosu.

(mim.)
Başlık tabla mahmuzu

Kimi başlık tablalarının köşelerinde yer alan kıvrım.

(mim.)
Başlık tablası

Sütun başlıklarının üstüne gelen, genişçe ve dışa taşkın tabla.

(i.)
Tabilbaz – tablbaz

Eyerin sağ kaşına asılan, avda doğan ve diğer avcı kuşları çağırmak, daha sonra da askerin toplanması ve düşmanı ürkütmek gibi maksatlar için kullanılan, alt tarafı kısa bir dümbelek biçiminde, elle çalınır bir nevi davul [Halk ağzında davlumbaz, davlunbaz, davulbaz şekillerini almıştır] Bk. DAVLUMBAZ: Avrupalılar ilk defa tabılbazı Haçlı muhârebeleri esnâsında Türk askerlerinin eyerlerinde gördüler. – yıllarında Türkiye’den geçen Fransız Bertrandon de la Broquière’in bu tabılbazlardan söz ettiğini biliyoruz. Osmanlı minyatürlerinden bâzılarında eyerin unsurlarından olan tabılbazların da gösterilmesi ihmal edilmemiştir .

Yukarı Çık