Uyuz nedir, ne demek kelimesine ait sonuçlar görüntüleniyor..

Uyuz Nedir ve Ne Demek?

7
1)
Uyuz (i. )

argo. Çok sinirlenmek.

2)
Uyuz (i. )

Bitkilerin dış dokularında sivilcemsi kabarcıklar şeklinde görülen hastalık. ♦ sıf.

3)
Uyuz (i. )

Bu hastalığa tutulmak: Beni de gördün işte yiğit yeğenim, toz toprak içindeyim, aylardır bedenim su yüzü görmedi, uyuz oldum sanırsın (Mustafa N. Sepetçioğlu). Bizimki de uyuz olacak. Belki sirâyet eder (Burhan Felek).

4)
Uyuz (i. )

Bu hastalığa tutulmuş olan: “uyuz kedi.” Cem’ edip bir kaç uyuz hidmet-kâr / Eder etbâı ile taklîd-i kibâr (Nâbî’den).

5)
Uyuz (i. )

i. (Eski Türk. uduz, -d- ~ -y- değişikliğiyle uyuz )

6)
Uyuz (i. )

mec. Uyuşuk, sünepe, pısırık, miskin: “uyuz adam.” ѻ uyuz etmek: argo. Çok sinirlendirmek: “Sen insanı uyuz edersin.” uyuz olmak:

7)
Uyuz (i. )

Örümcekgillerden, çıplak gözle görülemeyen bir böceğin meydana getirdiği kaşıntılı, bulaşıcı deri hastalığı: Züğürt olup düşünmektense uyuz olup kaşınmak yeğdir (Atasözü). İstanbul açtı; mısır, darı, kuş yemi, hatta süpürge tohumu ekmeği yiyor, mîde fesâdına uğruyor, kurdeşen ve uyuza tutuluyor (Refik H. Karay).

Uyuz Kelimesi TDK Sözlük Anlamı

6
1)
Uyuz (sıfat)

Düşük nitelikli, değersiz (mal)

2)
Uyuz

Hareketli, canlı olmayan, uyuşuk, pısırık, miskin kimse "Bu uyuz, can acısından bağıracaktı, ağzı açıldı ama sesi çıkmadı." - M. Ş. Esendal

3)
Uyuz

Hoşlanılmayan, sevimsiz kimse

4)
Uyuz

Parası olmayan, züğürt kimse

5)
Uyuz (sıfat,)

tıp (***) Bu hastalığa tutulmuş olan "Uyuz köpekler gibi ne arkadan geliyorsun?" - S. Birsel

6)
Uyuz (isim,)

tıp (***) Uyuz böceğinin, üst derinin altına girerek yaptığı kaşındırıcı, bulaşıcı bir deri hastalığı

Uyuz Kelimesi Diğer Sözlüklerde Ne Anlama Geliyor?

1
1)

BSTS / Asalakbilim Terimleri Sözlüğü

Uyuz sayrılığına tutulan.

Uyuz Kelimesinin Diğer Dillerdeki Anlamı

9 Dil
 • İNGİLİZCE (USA) Scabies “ What is scabies ”
 • ALMANCA Scabies “ Was ist scabies ”
 • İSPANYOLCA La sarna “ ¿Qué es la sarna ”
 • ÇİNCE 疥疮 “ 什么是疥疮 ”
 • FRANSIZCA La gale “ Qu'est-ce que la gale ”
 • Arapça الجرب “ ما هو الجرب ”
 • İTALYANCA La scabbia “ Qual è la scabbia ”
 • JAPONCA Scabies “ 何scabies ”
 • PORTEKİZCE A escabiose “ O que é a sarna ”

Uyuz Kelimesinin Braille Alfabesinde Gösterimi

4 Harf
 • U
 • Y
 • U
 • Z

Uyuz Kelimesinin Cümle İçinde Kullanımı

3 Cümle
(Atasözü)
Bir uyuz keçi bir sürüyü boklar

Kötü yaradılışlı, kötü huylu kişi, çevresine hep kötülük aşılar, bir toplulukta huzursuzluk çıkmasına sebep olur.

(Atasözü)
Keçinin uyuzu, çeşmenin gözünden su içer

Değersiz kişiler kendilerini değerli ve en güzel şeye layık görürler.

(Atasözü)
Züğürt olup düşmektense uyuz olup kaşınmak yeğdir

Uyuz olup kaşınmak insanı çok rahatsız eder ama züğürtlükten dolayı ne yapacağını düşünmek daha çok rahatsız eder.

(Deyim)
Uyuz etmek

Tkz. sinirlendirmek: “Ne söyleyeceksen söyle Allah aşkına, uyuz etme insanı.” -A. İlhan.

(Deyim)
Uyuz olmak

1) uyuz hastalığına yakalanmak; 2) mec. birine, bir şeye sinirlenmek.

Uyuz Kelimesinin İşaret Dilindeki Gösterimi

4 Harf
 • U
 • Y
 • U
 • Z

Uyuz Kelimesi İle Türetilen Diğer Kelimeler

11 Kelime

Uyuz İle İlgili Kelimeler ve Anlamları

16 Kelime
(tar.)
Tavuk ayak uyuzu akarı

Astigmata alttakımı, Knemidocoptidae familyası yer alan ve aralarında Knemidocoptes gallinae, Knemidocoptes laevis, Knemidocoptes mutans türlerinin yer aldığı, küçük yuvarlak görünümlü, yaşamlarını - günde tamamlayan, pek çok kanatlıların ayaklarının pulları arasında yaşayarak kaşıntı ve  uyuza neden olarak, pullarda kalınlaşma, kabuklaşma ve şekil bozukluklarına yol açan, kanatlar ve göğüsler üzerinde epidermiste dışparazit yaşayarak,  tüy ve teleklerin kolayca dökülmesine yol açan, dökülen tüylerin dokularının çevresinde koyu renkli lezyonlar meydana getiren, gagada ve göz kenarlarında alerji yapan, hayvanlarda yürüme ve beslenmede güçlük meydana getiren,  Avrupa başta olmak üzere pek çok ülkede yaygın tavuk, hindi, güvercin, sülün, papağan ve başka birçok ötücü kuşun "taşayak" hastalığı etkeni olarak önem kazanan uyuz akarları; eşanlam: knemidokoptik uyuz akarı.

(tar.)
Psoroptes cinsi uyuz akarları

Astigmata alttakımı, Psoroptidae familyasına dahil, Psoroptes equi, P. ovis, ve P. bovis gibi türlerinin koyun, sığır, keçi, atlar ve bazı yabani hayvanlarda deri altında alerji ve uyuz oluşturduğu, konakçılarında dışparazit olarak beslenen, bulaşık hayvanlardan yeni bulaşmaların doğrudan temasla kolaylıkla gerçekleşebildiği, yoğun kaşıntı, tüy dökümü ve kilo kaybına neden olan, uzunca oval şekilli, gözle görülebilecek boyutlarda akarlar; eşanlam: psoroptik uyuz akarı.

(tar.)
Nar yaprak uyuzu

Eriophyidae familyası içinde yer alan, erginleri gözle görülemeyecek kadar küçük, sarımsı krem renkli, şeffaf, ince iğ şeklinde olan, iki çift bacaklı, nar ağaçları yapraklarında emgileri sonucu kenarlarının kıvrılarak yuvarlak hale gelmesine ve deformasyonlara neden olan, nadiren meyvelerde de zararlı olan, çok sayıda döl verebilen bir akar türü.

(tar.)
Uyuz akarları

Astigmata altakımı, Chorioptidae familyası içinde yer alan, türü tanımlanmış olan, at, koyun, keçi, tavşan, sığır, lama ve diğer pek çok omurgalı hayvanlarda deride oyuklar açarak alerji  ve deri hastalıkları, aşırı kaşıntı yapan ve kıl dökülmesine yol açan, ölü doku üzerinde beslenerek uyuz hastalığı ve alerjiye neden olan, dünyada her yerde yaşayabilen, ilk tanımlanmış hayvan grupları arasında olan canlılar. Prostigmata alttakımı ve Eriophyidae familyasında yer alan ve bitkilerin yaprak ve meyve yüzeylerinde pürüzlü, kabuk şeklinde ve bazen de ur şeklinde oluşumlara neden olan akarlar.

(tar.)
Ceviz yaprak uyuzu

Prostigmata alttakımı, Eriophyidae familyası içinde yer alan, boyları ,-, mm civarında olan, ceviz yapraklarının alt yüzünde tüylü, kabarcık benzeri cep ya da kese şeklinde beyaz, keçe görünümlü, oluşumlar meydana getirerek zararlı olan, kışı tomurcuklar içinde, kabuk altlarında, gövdedeki yarık ve çatlaklarda ergin halde geçiren akar türü.

(tar.)
Insan uyuz akarı

Astigmata alttakımı ve Sarcopidae familyası üyesi, insanlarda ve köpeklerde görülen, köpeklerin uyuz etmenini sahiplerine bulaştırdığı ve insan arasında doğrudan temas ile dağılabilen, deri altında tüneller açarak kendini belli eden, alerjik iltihaplanmalar, kaşıntı ve deri enfeksiyonları, kızarmış küçük çıkıntılar ve kesecikler oluşturan, parmak aralarından başlayarak ileri durumlarda parmaklara, kollara, gövdeye, kalçalara doğru yayılan uyuz etmeni.

(tar.)
Armut yaprak uyuzu

Eriohyidae familyası içinde yer alan, erginleri iki çift bacaklı, parlak sarı renkli, , mm boyunda, armut yapraklarının mezofil tabakasını sokup emerek, şekilsiz, açık yeşil, kahverengi, pas görünümlü yassı urlar, meyvelerde şekil bozuklukları oluşturarak erken döküme neden olan, kışı ergin döneminde çiçek ve sürgün gözlerinde geçiren akar türü.

(i.)
Uyuz böceğigiller

Memeli hayvanlarda ve insanlarda asalak olarak yaşayan, uyuz vb. hastalıklara yol açan, küçük ve tembel gövdeli böcekler familyası. Sarcoptidae.

(i.)
Uyuz otu

Tarak otugillerden, birçok türü kumsal yerlerde yabânî olarak yetiştiği gibi bâzı türleri bahçelerde de yetiştirilen, eskiden uyuz hastalığına karşı kullanılan çiçekli otsu bitki, kum otu. Scobiosa.

(f.)
Uyuzlaşmak

Görünüşü uyuz hastalığına tutulmuş gibi çirkin ve sünepe bir durum almak.

()
Uyuzluk

Uyuz hastalığına tutulmuş olma durumu: Birinci Dünya Savaşı sırasında kellik, uyuzluk da salgın hâlinde idi . mec. Sünepelik, pısırıklık.

Yukarı Çık